صفحه اصلی » اختلالات سایکوتیک » اختلال سایکوتیک گذرا

اختلال سایکوتیک گذرا

ختلال روان پریشی گذرا چیست –
اختلال روان‌پریشی گذرا
نوعی از اختلال های روان پریشانه همراه با هذیان و توهم، که نشانه های یکسانی با اینگونه اختلالات دارد ولی دارای شدت و طول دوره کمتری می باشد و ممکن است پس از یک عامل استرس زا رخ دهد.
این بیماری مشابه سایر اختلال‌های روان‌پریشانه بوده و با افزایش نوسان‌های هیجانی، رفتار عجیب و غریب، گیجی و منگی،‌اختلال موقعیت‌سنجی،‌ و بی‌ثباتی خلق که از سرخوشی تا میل به خودکشی متغیر است. هیچ‌گونه اطلاعات قطعی در زمینه شیوع این بیماری وجود ندارد. اکثراً در افرادی رخ می‌دهد که از قبل دچار اختلالات شخصیت بوده و یا فشارهای روانی بزرگی نظیر فجایع و بلایا و تغییرات فرهنگی عظیم را تجربه کرده‌اند. شروع بیماری معمولاً در سن ۲۰ تا ۳۵ سالگی است،‌ و میزان بروز این مشکل در زنان مختصری بالاتر است.

علل ایجاد این بیماری:
اختلالات خلقی در خانواده این بیماران بیشتر مشاهده می‌شود. فشارهای روانی اجتماعی سبب تحریک شروع دوره‌های روان‌پریشی می‌شوند. مشخص شده است که روان‌پریشی یک پاسخ دفاعی در افرادی است که فاقد مکانیسم‌های کافی مدارا هستند طبق تعریف،‌سیر بیماری کمتر از یک ماه است. در ۸۰٪ موارد بدون درمان بهبودی رخ می‌دهد.
ویژگی‌ها برای اختلال روان‏پریشی گذرا
A. وجود یک (یا چند) مورد از علائم زیر :
۱) هذیان‌ها
۲) توهمات
۳) تکلم آشفته (مثل خروج از خط یا گسستگی زیاد)
توجه: اگر این الگوی پاسخدهی از نظر فرهنگ مجاز شمرده شود. جزء علایم محسوب نمی‏گردد.
B. مدت یک دوره این اختلال حداقل یک روز و حداکثر یک ماه است و در نهایت بیمار به صورت کامل به سطح عملکرد پیش از بیماری خود برخواهد گشت.
C. این اختلال را نمی‌توان به یک اختلال خلقی دارای ویژگی‌های روان پریشانه. اختلال اسکیزوافکتیو. یا روان گسیختگی منسوب کرد. علاوه بر این، اختلال مذکور در نتیجه تاثیر فیزیولوژیک مستقیم مصرف یک ماده (مثل سوء‌مصرف دارو. داروهای تجویز شده ) یا یک بیماری طبی عمومی ایجاد نشده است.
همراه با عوامل استرس زای آشکار (روان پریشی واکنشی گذرا) :‌
در صورتی که علائم در مدت کوتاهی آشکارا در نتیجه رویدادهای روزمره رخ دهند که به تنهایی یا در مجموع سبب فشارهای روانی قابل ملاحظه ‏ای شده باشند.
بدون عوامل استرس زای آشکار: در صورتی که علائم روان پریشی مدت کوتاهی پس از و یا در نتیجه آشکار رویدادهایی که به تنهایی یا در مجموع و تقریبا برای هر کسی که در شرایط مشابه فرهنگی بیمار قرار دارد رخ دهد سبب فشارهای روانی قابل ملاحظه‌ای می‌شود.
شروع پس از زایمان: اگر علائم طی مدت ۴ هفته پس از زایمان شروع شده باشند ،این حالت را به عنوان اختلال روانپرشی گذرا در نظر می گیریم.

درمان.
ممکن است لازم باشد بیمار برای مدت کوتاهی بستری شود؛ استفاده از داروهای ضدروانپریشی ممکن است ضروری نباشد،‌چون غالباً علائم به سرعت و خود به خود برطرف می‌شوند. در صورت نیاز به تجویز داروها،‌باید حتی‌الامکان از دوزهای کمتری استفاده کرد و در اولین زمان ممکن مصرف آن‌ها را قطع نمود. روان‌درمانی جهت یافتن و برطرف کردن ماهیت و شدت فشارهای روانی – اجتماعی خاصی که سبب تحریک شروع دوره روان‌پریشی شده‌اند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بیمار باید به‌منظور مدارا با فشارهای روانی آتی، از روش‌های سازگارانه بیشتری استفاده کرده و از کاربرد روش‌های مخرب بکاهد.

ویژگی‌های نشان‌دهنده پیش‌آگهی خوب برای اختلال روان‌پریشی گذرا
۱. سازگاری خوب پیش از بیماری
۲. کم بودن صفات اسکیزوئید قبل از بیماری
۳. عامل استرس‌زای شدید آشکارساز
۴. شروع ناگهانی علائم
۵. علائم عاطفی

Views All Time
Views All Time
Views Today
Views Today

این مطالب را نیز ببینید!

اختلال اسکیزوفرنی فرم

  اسکیزوفرنی فرم schizoohreniform  را گابریل لنگفلت نام گذاری کرده است .لنگفلت اختلالی را توصیف کرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *