صفحه اصلی » اختلالات اضطرابی » ترس از مکان های باز Agorophobia

ترس از مکان های باز Agorophobia

آگورافوبیا (بازار هراسی یا گذرهراسی یا هراس از مکانهای باز) (به انگلیسی: Agoraphobia) از زیرمجموعه اختلال اضطراب است که به هراس و ترس مرضی از حضور در مکانهایی باز و شلوغ مثل سینما، مراکز خرید، پایانه‌های حمل و نقل عمومی و فرودگاه‌ها و پل و… که امکان خروج فوری و آسان آنها وجود ندارد، گفته می‌شود، اغلب به علت باز بودن و یا ازدحام زیاد محیط است. این نوع ترس معمولاً با افکار اضطرابی دربارهٔ غش کردن یا از دست دادن کنترل در حضور جمع همراه است و عمدتاً منجر به اجتناب از این محلها می‌شود. گذرهراسی در TR DSM-IV به عنوان یک زیر مجموعه از اختلال وحشت‌زدگی تعریف شده است، با این حال، گذرهراسی جدا از اختلال وحشتزدگی طبقه‌بندی شده است.

محتویات

  • ۱ اختلالات روانپزشکی همراه
  • ۲ اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی)
  • ۳ نکات مهم درمانی
  • ۴ منابع

اختلالات روانپزشکی همراه

این اختلال با حملات پانیک و اختلال پانیک بیشترین همزمانی را دارد.

اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی)

شیوع یک سالهٔ این بیماری ۳۰ در ۱۰۰۰ می‌باشد. در زنان دو برابر مردان مشاهده می‌شود و شروع آن در ابتدا یا اوایل دههٔ بیست زندگی است. بر خلاف زمان شروع فوبی ساده که در کودکی است.

نکات مهم درمانی

باید دانست که نخستین قدم در برخورد با آگورافوبیا، رد اختلال افسردگی است. ضمناً از آنجا که مهمترین فاکتور ابقاء کنندهٔ این بیماری اجتناب (avoidance)می‌باشد پس به همین دلیل باید بیماران را با موقعیتی که از آن اجتناب می‌کنند، رویارو کرد. (رویارویی یا exposure) و بیمار نباید تا زمان فرونشستن اضطراب آن موقعیت را ترک کند. گفتنی است که در کتاب oxford داروی توصیه شده برای درمان آگورافوبیا در صورت شکست درمان شناختی رفتاری، داروی ایمی پرامین می‌باشد.

Views All Time
Views All Time
Views Today
Views Today

این مطالب را نیز ببینید!

ترس های اجتماعی Social Phobia

مبتلایان به بیماری اضطراب اجتماعی / هراس اجتماعی افکار و باورهای غلطی در ذهن خود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *