صفحه اصلی » اختلالات خلقی » ختلال سیکلوتایمی یا خلق ادواری

ختلال سیکلوتایمی یا خلق ادواری

حواس پرتی و اختلال خلقی

 

یک متخــصص بیماری های اعصاب و روان گفت: پرش افکار و حواس پرتی از علائم ابتلا به اختلال خلق ادواری است.
دکتر مهران محمدیان افزود: مصرف مشروبات الکلی، کاهش خواب، افزایش انرژی، پرحرفی بیش از حد و خودبزرگ بینی از دیگر علائم ابتلا به اختلال خلق ادواری یا سیکلو تایمی است.
وی اظهار داشت: اختلال خلق ادواری حالت خفیف تر اختلال دوقطبی است و بیماران مبتلا به این اختلال در میان دو قطب یعنی سرخوشی بیش از حد (مانیا) و افسردگی قرار دارند.
محمدیان با اشاره به ملاک های تشخیص افسردگی در این بیماران، افزود: تغییر خلق به صورت غمگینی، احساس بی کفایتی و بی لیاقتی، کاهش انرژی، اختلال خواب و کاهش قدرت تصمیم گیری از ملاک های تشخیص افسردگی در بیماران مبتلا به اختلال خلق ادواری است.
وی یادآور شد: کاهش اشتها، کاهش وزن، احساس گناه، اختلال در یادگیری، اختلال در تمرکز حواس و داشتن افکار و تمایلات خودکشی از دیگر ملاک های تشخیص افسردگی در این بیماران است.
این متخصص، به راه های درمان اختلال خلق ادواری اشاره کرد و گفت: بهبودی این اختلال بستگی به آموختن احساس کنترل و غلبه بر محیط توسط بیمار دارد که می توان در این مسیر از ترکیب روان درمانی و دارو درمانی نیز به عنوان موثرترین راه درمان استفاده کرد.
محمدیان افزود: تجویز دارو برای درمان بیماری باید توسط پزشک و یا روان پزشک معالج صورت گیرد که البته استفاده از گروه درمانی نیز توسط روان شناس بالینی در درمان این بیماری نقش موثری دارد.
وی در خصوص راه های پیشگیری از ابتلا به اختلال خلق ادواری در فرد گفت:
استفاده به موقع از مشاوره، آموزش مهارت های زندگی و توانایی حل مسئله و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر است.
وی افزود: ایجاد روحیه امیدواری در شهروندان، افزایش اشتغال، داشتن یک شبکه حمایتی قوی از اطرافیان و دوستان، امید به آینده و تلاش برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت نیز در پیشگیری از ابتلای افراد به اختلال خلق ادواری نقش موثری دارد.
منبع : روزنامه همشهری
Views All Time
Views All Time
Views Today
Views Today

این مطالب را نیز ببینید!

اختلال خلقی ناشی از بیماری های طب عمومی

بیماری‌های عفونی – آنسفالیت هرپس (ویروسهرپس سیمپلکس): نوع بسیار شایع آنسفالیت موضعی؛ معمولاً لوب‌های فرونتال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *